czwartek, 5 lipca 2012

Edgar Allan Poe: ,,Opowieści niesamowite"


 Wydawnictwo: Promatek 
 Język oryginału: angielski 
 Przekład: Bolesław Leśmian
 Czas trwania mp3: 4h 31 min 
 Czyta: Krzysztof Kołbasiuk

Edgar Allan Poe to XIX - wieczny pisarz amerykański - autor wielu utworów nazywanych literaturą grozy. W jego dzieła wkradają się elementy fantastyki. Poe to klasyka tego gatunku. Jego proza charakteryzuje się psychologizmem postaci. Napisał między innymi ,,Przygody Artura Gordona Pyma". 
Na wstępie chciałabym zaznaczyć, iż Edgar Allan Poe ma bardzo specyficzny styl pisania i nie każdemu on może się spodobać. Pisał on bardzo zawile, trudnym językiem, któremu brak było jakichkolwiek dosłowności - niemalże wszystkiego czytelnik musi się domyślać. Według mnie pióro takie jest piękne, można również poznać wiele ciekawych, nieużywanych już słów, żeby nie rzec - archaizmów. Słowo ,,krotochwilny" na przykład - bardzo piękne, którego do tej pory nigdy nie słyszałam, a od teraz będę używać go z wielką ochotą. 
Właśnie przez ten styl Poego trudno było mi początkowo ,,wkręcić się" w opowiadania. Ponadto, sięgnęłam po książkę w formie audiobooka, więc miałam problem ze skupieniem się na dłużej. Myślę, że lepiej by było, gdybym miała do czynienia z papierową wersją - w każdej chwili można skorzystać ze słownika, zatrzymać się na chwilę i przemyśleć słowa autora. Słuchając natomiast, momentami bardzo się męczyłam, zwłaszcza, kiedy włączałam odtwarzacz z myślą o zrelaksowaniu się. 
Zbiór zatytułowany ,,Opowieści niesamowite"składa się z piętnastu różnych opowiadań. Każde z nich jest owiane grozą, tajemniczością, narracja jest pierwszoosobowa, przez co poznajemy psychikę danego bohatera. Nie bez powodu o Edgarze Allanie Poe'm mówi się, iż jest on autorem zajmującym się dogłębnym psychologizmem postaci. Oj, on dobrze wie, co robi, przez co utwory są jeszcze straszniejsze. 
Najlepsze w tych dziełach jest to, że tak naprawdę nie wiemy, co jest elementem fantastycznym, a co nie. Uważam, że to prawdziwa sztuka ze strony pisarza - sprawić, aby jego czytelnik nie miał pewności, czy jemu nie wydarzy się za chwilę coś podobnego, mimo świadomości, iż to tylko fikcja literacka. 
Z pewnością to nie jest moje pierwsze i ostatnie spotkanie z Edgarem Poe'm. Z wielką przyjemnością przeczytam inne jego utwory, jednak zrobię to już w wersji papierowej. Polecam!
Reakcje:

2 komentarze:

  1. U mnie na półce leżą ilustrowane "Opowieści tajemnicze i szalone", a także "Zbiór opowiadań" E.A. Poe. Jeszcze nie miałam okazji po nie sięgnąć, ale jestem bardzo ciekawa tego autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam jeden zbiór opowiadań Poe'go i choć wywarł na mnie średnie wrażenie, to chętnie sięgnęłabym po coś innego tego autora.

    OdpowiedzUsuń