Wydawnictwo : Bellona 2010
Tytuł oryginału : "A Brief History of Nakedness"
Język oryginału : angielski
Przekład : Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
Liczba stron : 287
Ocena wciągnięcia : 4
Ocena ogólna : 4,5
Ze słownika języka polskiego : Nagość - 1. bycie nagim, bez ubrania; 2. brak pokrycia, przybrania, wypełnienia, np. włosów, sierści, roślinności; 3. brak jakichkolwiek dodatków, ozdób, upiększeń.
Philip Carr - Gomm to brytyjski psycholog, druidysta i autor kilkunastu książek, z czego tylko jedna, "Historia Nagości", została przetłumaczona i wydana w Polsce. Większość dzieł z jego dotychczasowego dorobku literackiego dotyczy właśnie druidyzmu. W 2010 roku zostało opublikowane dzieło spod jego pióra mówiące na zupełnie inny temat - nagość.
Czym różni się nagość od bycia gołym? Autor wyjaśnia to w sposób prosty i zrozumiały :
[...]jeśli ktoś jest nagi, to jest pozbawiony szat i ma świadomość tego, iż jest obserwowany, natomiast bycie "gołym" odnosi się do niewinnego stanu bycia bez obrania. Nagość (nudity) spotykamy w sztuce, goliznę zaś (nakadness) w prywatnej łazience. Golizna reprezentuje coś surowego, nagość zaś ideał. ["Historia Nagości", str. 10]"Historia Nagości" to książka o wydarzeniach, grupach społecznych, tradycjach i religiach, jakie się z ową nagością łączą. Jest to zbiór imponującej ilości faktów i zdjęć z nimi związanych. Nie pojawia się tu jednak subiektywna opinia autora - utwór ten jest czysto obiektywny, a Philip Carr-Gomm jedynie bada, analizuje i zadaje mnóstwo pytań, na które odpowiedzi znajdziemy, czytając "Historię Nagości".
Dzieło to jest podzielone na sześć głównych rozdziałów : "Odziani w niebo", "Nad brzegiem Jhelum i Jordanu", "Nagi buntownik", "Premier Wielkiej Brytanii nie ma nic do ukrycia", "Śmierć wstydu" oraz "Powrót bohatera". Każdy z nich jest zapoczątkowany cytatem dotyczącym danego tematu. Dla mnie najbardziej interesującym rozdziałem był "Śmierć wstydu" - zagadnienia takie jak ekshibicjonizm pasjonowały mnie od dawna, a rozwinięcie tego terminu i dokładne jego wytłumaczenie za pomocą jawnych przykładów to dla mnie coś wspaniałego. Ponadto autor w rozdziale piątym porusza kwestię ruchu streakerów i ukazuje zalety bycia oglądanym i oglądania nagości. Przedstawia również mocno streszczoną historię nagości w tańcu, teatrze, operze i filmie.
Uważam, iż ta książka idealnie sprawdzi się zarówno w roli ciekawostki, jak i materiałów potrzebnych do napisania na przykład pracy magisterskiej. Jej zaletą jest zwięzły, konkretny język. Autor nie bawi się w przeraźliwie długie opisy, stara się nie nudzić swoich czytelników. Mnie nie znudził, aczkolwiek przy tak dużej liczbie faktów na raz momentami czułam potrzebę odłożenia egzemplarza na bok i ułożenia sobie wszystkiego w głowie. "Historia Nagości" to lektura trudna, dająca do myślenia. Polecam, ale nie w ramach odprężenia.
Jako ciekawostka może być interesująca, więc jak na nią trafię, to przeczytam:)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam!!
Aż zaczęłam teraz żałować, że jednak nie wzięłam jej do recenzji.
OdpowiedzUsuńBardzo lubię tego typu pozycję.
OdpowiedzUsuńCieszy mnie, że autor podszedł do pisania tej pozycji bardzo poważnie:)
Z miłą chęcią sięgnę po nią :)
Brzmi intrygująco, z chęcią przeczytam:)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!
Ja się jeszcze zastanowię, ale to coś nowego, innego, więc w sumie czemu nie?
OdpowiedzUsuńA ja chyba jednak nie ;)
OdpowiedzUsuńRaczej nie dla mnie ;)
OdpowiedzUsuńNie dla mnie...
OdpowiedzUsuńsama nie wiem co mam sądzić o tej książce. Z jednej strony ciekawi mnie, lecz z drugiej strony myślę, że w tym temacie chyba już wiem sporo.
OdpowiedzUsuńCoś czuję, że może mi się spodobać:) Muszę rozpocząć poszukiwania;)
OdpowiedzUsuńWątpię by była to ksiązka dla mnie, dlatego zapewne nie przeczytam ;)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :D
Zapraszam do zabawy One Lovely Blog Award :)
OdpowiedzUsuńZapraszam do zabawy One Lovely Blog Award ;]
OdpowiedzUsuń