sobota, 7 stycznia 2012

Alex Kava: ,,W ułamku sekundy" Wydawnictwo: Mira 2003 
 Tytuł oryginału: ,,Split Second"
 Język oryginału: angielski
 Przekład: K. Ciążyńska 
 Liczba stron: 506


,,W ułamku sekundy" to już druga powieść Alex Kavy, którą miałam okazję przeczytać. Pierwsza - ,,Dotyk zła" - otwierała serię o Maggie O'Dell, jednej z najlepszych agentek zajmujących się tworzeniem portretów psychologicznych morderców w kraju. ,,Dotyk zła" przeczytałam niedawno, bo tydzień temu. Książka ta wywarła na mnie wrażenie - była dokładnie taka, jaka powinna być. Wciągająca, dobrze napisana, obmyślana. Od razu sięgnęłam po tom drugi. 
Maggie O'Dell, agentka FBI zajmująca się tworzeniem portretów psychologicznych zabójców, przeprowadza się. Pięć miesięcy wcześniej jej zmora, jej największy koszmar, Albert Stucky, uciekł z więzienia. Kobieta przez dwa lata bawiła się nim w kotka i myszkę, stosując się do jego szalonych gier. FBI złapało tego mordercę tylko dzięki niej. Poświęciła się, jak najbardziej mogła - przeżyła traumatyczne wydarzenie, które na całe życie odcisnęło po sobie piętno. Spotkanie twarzą w twarz z tym złoczyńcą. Spotkanie obfitujące w krew i zwłoki ludzkie. 

Maggie jest przerażona. Każdy, kto ją zna, uważa, iż to już obsesja. Czy faktycznie? Wokół agentki zaczynają ginąć niewinne osoby - ludzie, którzy mieli z nią minimalną styczność, na przykład kobieta dostarczająca pizzę. O'Dell jest pewna - to Albert Stucky. 
Na początku lektury poczułam ogromne zawiedzenie spowodowane nieobecnością Nicka Morelli'ego w treści. Bardzo polubiłam tego bohatera w poprzedniej części i podświadomie liczyłam na jego ponowne pojawienie się. Alex Kava poznaje nas jednak z zupełnie innymi postaciami. Jedną z nich jest Tess McGowan, agentka nieruchomości z nieciekawą przeszłością. Drugą - agent FBI Tully, zajmujący się podobnymi sprawami do Maggie. Zarówno Tess, jak i Tully wzbudzili moją sympatię. Autorka pozwala czytelnikowi przyjrzeć się swoim postaciom z różnych perspektyw, jak w przypadku mężczyzny - widzimy go jako ojca, kolegę i agenta. Uważam to za wielką zaletę Kavy. 
Alex Kava stosuje pewien zaskakujący trik. Sprowadza nas na fałszywy trop od samego początku, tak jak wykreowany przez nią morderca zmyla federalnych. To świetne zagranie, nieczęsto spotkane w powieściach kryminalnych. To dlatego zakończenie jest tak bardzo zaskakujące. 
Pisarka doskonale wciela się w rolę psychologa, nam również pozwala zastanowić się nad ludzkim umysłem. 
,,Decyzje, które podejmuje się w ułamku sekundy, zawsze odkrywają naszą prawdziwą naturę, nasze autentyczne ja. Czy nam się to podoba, czy nie. I kiedy przychodzi ten ułamek sekundy, nie myśl, nie analizuj, nie czuj i nie odgaduj cudzych zamiarów. Po prostu reaguj. Uwierz. Uwierz sobie. Zrobisz tak, właśnie tak, a założę się, że na twoich butach będzie tylko trochę błota. " (str. 456) 
Książka ,,W ułamku sekundy" pochłania do reszty. Dzisiejszego dnia czytałam nieprzerywanie kilka godzin, dopóki nie skończyłam lektury ostatniej strony. Od razu zabrałam się za napisanie recenzji.
Polecam. Bardzo polecam wszystkim.


Reakcje:

13 komentarzy:

 1. Uwielbiam książki Alex Kavy, wyzwalają niesamowitą dawkę adrenaliny!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam parę książek Alex Kavy, ale nie są one w chronologicznym porządku odnośnie cyklu o Maggie, dlatego trochę mnie ten fakt irytuje i muszę stopniowo więc zaopatrzyć się w brakujące części. W ,,Ułamku sekundy'' także nie mam, więc biorę się za poszukiwania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię książki Alex Kavy - zachwycają mnie swoją pomysłowością, dobrze skonstruowana fabułą, no i agentka Maggie O'Dell daje bardzo dużo do całości:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam plany, żeby poznać twórczość Alex Kavy w tym roku. Nie mogę doczekać się pierwszych książek, które już chyba niedługo nadejdą. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie takiej książki potrzebuje, kiedy nie będę w stanie odgadnąć końca. Bo przeważnie mogę się zorientować i cały czar pryska.

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę przeczytać jakąś książkę tego autora, koniecznie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cassiel - Alex Kava to autorka, co wyraźnie dałam do zrozumienia w recenzji. Ale spokojnie, ja też przez długi czas mówiłam o niej jak o mężczyźnie ;)

  Vampire - jestem pewna, że będziesz zdezorientowana i zmylona podczas lektury ,,W ułamku sekundy". To mistrzostwo.

  Tetiisheri - zatem miłej lektury! :)

  Ichigol - o tak, agentka O'Dell jest bardzo ciekawą, chociaż momentami irytującą (dla innych pracowników FBI) osobą. Bardzo ją polubiłam ;)

  Cyrysia - cóż, nie pozostaje mi nic innego niż życzyć Ci udanych łowów, a następnie miłej lektury:)

  Isadora - dokładnie, adrenalina u Kavy to jest to! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka wydaje mi się bardzo ciekawa, ale muszę zacząć czytanie od pierwszej części :D

  PS Czy mogłabyś odpowiedzieć na to pytanie: bo widzę na Twoim blogu stronę "Wymiana/sprzedaż książek!" i chciałabym się zapytać, czy nie trzeba wcześniej czegoś takiego gdzieś rejestrować? Czy tak może każdy (bloga prowadzę dopiero niecałe dwa miesiące i jeszcze wszystkiego nie wiem)?
  Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bishoujo - jeżeli chcesz się wymieniać za pośrednictwem jakiegoś portalu, np. Allegro, Finta, Podaj, Lubimy czytać etc. to owszem - musisz się zarejestrować. Natomiast jeśli po prostu chcesz podać listę książek do wymiany bądź sprzedaży (tak jak u mnie), po prostu ją robisz. Wówczas ktoś, kto jest zainteresowany którymś z podanych przez Ciebie tytułów, odzywa się do Ciebie w jakiś sposób (pisze mejla, komentarz...). Czy wszystko jasne, czy coś jeszcze wytłumaczyć? :))

  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Wszystko już jasne ;) Bardzo dziękuję!!!
  Pozdrawiam serdecznie :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Wielokrotnie słyszałam już o Kavie i chciałabym przeczytać coś tego autora. Być może sięgnę po "W ułamku sekundy".

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie tylko polecasz, ale wrecz bardzo polecasz. A ja sie czuje przez to polecona do sześcianu. :) Zabiorę się przy pierwszej okazji!

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja również muszę zapoznać się z książkami Alex Kavy :)

  Zgadzam się z Tobą całkowicie, 5 sezon Skinsów jest daremny.

  OdpowiedzUsuń