czwartek, 27 września 2012

A w październiku...

Wrzesień 2012 prawie za nami - koniec miesiąca zbliża się wielkimi krokami, a przeczytanych książek zdecydowanie za mało. Co więcej, ilość tych dzieł, z którymi zapoznałam się wrześniową porą, jest zupełnie nieproporcjonalna do sumy nabytych. Tak nie można, no po prostu nie można :) 
Październik jest bardzo interesującym miesiącem pod względem nowości literackich - wydawnictwa po raz kolejny wodzą na pokuszenie miłośników słowa pisanego. 
Źródłem wszystkich poniższych informacji są oficjalne strony wydawnictw.

John Irving: ,,W jednej osobie"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera: 02.10.2012
Liczba stron: 528 
Czym jest „normalność”? Czy umiemy dać odpowiedź na to pytanie? I czy warto?
Billy Abbott, narrator i główny bohater powieści, nie zaprząta sobie tym głowy. „W jednej osobie” to intymny portret pisarza biseksualisty, który wbrew utartej konwencji woli podążać wybraną drogą. To rzecz o pożądaniu, tajemnicy i poszukiwaniu własnego „ja”, z łyżką dziegciu alienacji, niespełnionej miłości i bólu dojrzewania, kiedy jest się „innym".
Hunter Davies, John Lennon: ,,John Lennon. Listy"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera: 09.10.2012
Liczba stron: 408
Życie legendarnego muzyka i kompozytora opowiedziane w jego listach, po raz pierwszy zebranych w jednej książce. Międzynarodowa i polska premiera książki – 9 października 2012 roku – przypada na dzień urodzin Johna Lennona. 
Po raz pierwszy wdowa po Johnie Lennonie, Yoko Ono, zgodziła się na opublikowanie korespondencji artysty. Zbiór zawiera niemal trzysta listów oraz pocztówek, opatrzonych komentarzem Huntera Daviesa, autora oficjalnej biografii Beatlesów, a prywatnie znajomego Johna Lennona. 
Listy Lennona były jak dotąd otoczone tajemnicą. Wiele z nich sprzedano prywatnym kolekcjonerom na aukcjach. Wiele nigdy wcześniej nie zostało upublicznionych. Hunter Davies wykonał pracę iście detektywistyczną, dzięki czemu udało mu się dotrzeć do niezwykle ciekawej korespondencji i ułożyć ją w porządku chronologicznym, który pozwala nam na nowo poznać Johna Lennona nie tylko jako genialnego muzyka, ale również – przede wszystkim – jako człowieka. 
Słowa były dla Johna Lennona równie ważne co muzyka. Notował każdy pomysł, myśl, inspirację. Po papier sięgał zawsze, gdy miał potrzebę komunikacji z drugim człowiekiem. Żył – i zmarł – w czasach przed rewolucją internetową. Listy, notatki, pocztówki pisał przez całe życie. Do przyjaciół, rodziny, kochanek, do fanów; do gazet, organizacji, instytucji. Jego listy bywają zabawne, pouczające, zaangażowane, mądre, liryczne; zawsze są niezwykle szczere i poruszające. Pozwalają nam ujrzeć Johna Lennona jakiego wcześniej nie znaliśmy – jego prywatną, niezafałszowaną twarz.

Anne Holt: ,,W jaskini lwa"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera: 04.10.2012 
Liczba stron: 464
Kolejna powieść norweskiej mistrzyni kryminałów. 
Jest 4 kwietnia 1997 roku, pół roku po zmianie rządu w Norwegii. Pani premier Birgitte Volter zostaje znaleziona martwa w swoim gabinecie z raną postrzałową głowy. Ale kogo właściwie zastrzelono? Norweską premier czy Birgitte, osobę prywatną? Norwegia jest wstrząśnięta. Oprócz funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, do sprawy zostaje przydzielonych dwustu policjantów z Komendy Okręgowej Policji w Oslo. Śledztwo prowadzą Billy T. i prokurator Håkon Sand. Obaj tęsknią za Hanne Wilhelmsen, która wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Czy Hanne wróci, by zaangażować się w tak poważną sprawę w kraju? 

Andrzej Czyżewski: ,,Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera: 23.10.2012
Liczba stron: 584
Biografia Marka Hłaski – największej ikony polskiej literatury.

Hłasko już za życia stał się legendą, a jego przedwczesna śmierć w 1969 roku (miał zaledwie 35 lat) tylko tę legendę wzmocniła. Nazywany był polskim Jamesem Deanem, a literacko porównywany do Ernesta Hemingwaya. Autor biografii Andrzej Czyżewski – cioteczny brat Marka Hłaski – w swojej wciągającej opowieści nie tylko burzy wiele mitów, ale też przytacza wiele nieznanych faktów z życia Hłaski.
 


Iny Lorentz: ,,Handlarka złotem"
Wydawnictwo: Sonia Draga 
Premiera: 24.10.2012
Liczba stron: 568
Kolejna, pełna przygód i intryg historia autorstwa twórców bestsellerowej Nierządnicy.
Pasjonująca lektura dla miłośników romansów historycznych.
Rok 1485 w Niemczech – młoda Żydówka Lea przeżywa same tragedie: jej ojciec i młodszy brat Samuel zostają zamordowani podczas pogromu. Lea, aby zatrzymać spadek po ojcu, i tym samym zagwarantować sobie środki do życia, musi od tego momentu podawać się za Samuela.
W tej podwójnej roli grozi jej wiele niebezpieczeństw, nie tylko ze strony chrześcijan, lecz także jej braci w wierze, którzy chcą za wszelką cenę ożenić „Samuela”. Ona jednak zakochuje się w tajemniczym Rolandzie, który nakłania ją do udziału w pełnej przygód misji…

Charlotte Link: ,,Obserwator"
Wydawnictwo: Sonia Draga
Premiera: 17.10.2012
Liczba stron: 568
Londynem wstrząsa brutalna seria morderstw.
Bezbronne, samotne kobiety padają ofiarą sadystycznego i doskonale zorganizowanego mordercy.
A wszystkie tropy prowadzą do dzielnicy, w której mieszka pewien samotnik.
Długo wyczekiwana kolejna powieść niemieckiej królowej kryminału!
Samson obserwuje życie zupełnie sobie obcych kobiet. Identyfikuje się z nimi i chce wiedzieć o nich wszystko. Może dlatego, że jego własne życie składało się dotychczas tylko z niepowodzeń i odrzucenia?
Wie też doskonale, co dzieje się u jego sąsiadów, w dodatku sporządza dokładne notatki na ten temat. Samson to singiel, samotnik i dziwak – bezrobotny i nieszczęśliwy. Szary, zwykły człowiek, który nie rzuca się w oczy. Nawet po rozmowie z nim trudno go zapamiętać.
Z dala, ale pełen oddania, kocha piękną Gillian Ward. Potajemnie bierze udział w jej perfekcyjnym życiu. A jej życie to przystojny mąż, urocza córeczka, dobrze prosperująca firma. Przynajmniej pozornie, bo Samson nagle odkrywa, że to tylko fasada. Że w życiu tej kobiety nic nie jest takie, jak mu się wydawało.
W tym samym czasie seria okrutnych morderstw wstrząsa Londynem. Ofiary to samotne, starsze kobiety. Zamordowane w okrutny, wyjątkowo brutalny sposób. Policja szuka psychopaty. Mężczyzny, który nienawidzi kobiet. 

Harlan Coben: ,,Schronienie"
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 03.10.2012
Mickey Bolitar, piętnastoletni bratanek Myrona, ma mnóstwo problemów. Jego ojciec niedawno zginął w wypadku samochodowym, a matka po tej tragedii załamała się i zaczęła zażywać narkotyki. Chłopiec musiał zamieszkać z nielubianym wujem i zmienić szkołę. W nowej szkole zyskuje sobie przyjaciół i wrogów, tych ostatnich zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Wydaje się jednak, że jego życie zmieni się na lepsze, kiedy zdobywa śliczną dziewczynę, Ashley. Gdy ta nieoczekiwanie znika bez śladu, Mickey nie chce się z tym pogodzić. Szukając Ashley odkrywa szereg dziwnych faktów, z których wynika, iż ta pozornie skromna i nieśmiała dziewczyna może być kimś zupełnie innym niż się wydawało. Ponadto mieszkająca w sąsiedztwie zdziwaczała staruszka wygłasza zagadkową uwagę, że ojciec Mickeya wcale nie umarł... Wstrząśnięty Mickey razem z nowymi przyjaciółmi, Łyżką i Emą, próbuje rozwikłać i tę tajemnicę.

Joanna Bator: ,,Ciemno, prawie noc"
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: październik 2012 
Reporterka Alicja Tabor wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Osiada w pustym poniemieckim domu, z którego przed laty wyruszyła w świat. Dowiaduje się, że od kilku miesięcy w Wałbrzychu znikają dzieci, a mieszkańcy zachowują się dziwnie. Rośnie niezadowolenie, częstsze są akty przemocy wobec zwierząt, w końcu pojawia się prorok, Jan Kołek, do którego w biedaszybie
przemówiła wałbrzyska Matka Boska Bolesna. Po jego śmierci grupa zbuntowanych obywateli gromadzi się wokół samozwańczego „syna", Jerzego Łabędzia. Alicja ma zrobić reportaż o zaginionej trójce dzieci, ale jej powrót do Wałbrzycha jest także powrotem do dramatów własnej rodziny: śmierci rodziców, samobójstwa pięknej starszej siostry, zafascynowanej wałbrzyską legendą księżnej Daisy i zamku Książ. Wyjaśnianiu tajemnicy Andżeliki, Patryka i Kalinki towarzyszy więc odkrywanie tajemnic z przeszłości Alicji. W swojej najnowszej książce Joanna Bator nawiązuje do konwencji powieści gotyckiej. Nie po to jednak, by bawić czytelnika: w tym, co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać.


Jak widzicie, nowości w październiku będzie mnóstwo. Co Was interesuje najbardziej? :) 
Reakcje:

9 komentarzy:

 1. "Obserwator" to mój faworyt :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. najbardziej ciekawią mnie W jaskini lwa i Obserwator

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie "Obserwator". Na pewno skusze się na zakup.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie widzę tu nic dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się na Irvinga, moze też Charlotte Link, Joanny Bator też bym chciała. Jeszcze kilka innych nowości wypatrzyłam, strasznie mnie to uwiera, bo dużo czytania mam, a ciągle bym coś chciała nowego

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiedziałam o nowej książce Irvinga i jestem bardzo ciekawa co nam tym razem zaserwuje. Jego ostatnia pozycja trochę mnie zawiodła, ale tę mimo wszystko pewnie też sobie sprawię :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Najbardziej zainteresowała mnie "Handlarka złotem", ale pozostałe pozycję wydają się być również ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Irving i Bator, bardzo chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak dla mnie "Obserwator" dobrze się zapowiada:)

  OdpowiedzUsuń