wtorek, 12 lipca 2011

"Historia Nagości" - Philip Carr - Gomm  Wydawnictwo : Bellona 2010
  Tytuł oryginału : "A Brief History of Nakedness"
  Język oryginału : angielski
  Przekład : Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
  Liczba stron : 287
  Ocena wciągnięcia : 4
  Ocena ogólna : 4,5


       Ze słownika języka polskiego : Nagość - 1. bycie nagim, bez ubrania; 2. brak pokrycia, przybrania, wypełnienia, np. włosów, sierści, roślinności; 3. brak jakichkolwiek dodatków, ozdób, upiększeń. 

    Philip Carr - Gomm to brytyjski psycholog, druidysta i autor kilkunastu książek, z czego tylko jedna, "Historia Nagości", została przetłumaczona i wydana w Polsce. Większość dzieł z jego dotychczasowego dorobku literackiego dotyczy właśnie druidyzmu. W 2010 roku zostało opublikowane dzieło spod jego pióra mówiące na zupełnie inny temat - nagość. 
Czym różni się nagość od bycia gołym? Autor wyjaśnia to w sposób prosty i  zrozumiały : 
 [...]jeśli ktoś jest nagi, to jest pozbawiony szat i ma świadomość tego, iż jest obserwowany, natomiast bycie "gołym" odnosi się do niewinnego stanu bycia bez obrania. Nagość (nudity) spotykamy w sztuce, goliznę zaś (nakadness) w prywatnej łazience. Golizna reprezentuje coś surowego, nagość zaś ideał. ["Historia Nagości", str. 10] 
"Historia Nagości" to książka o wydarzeniach, grupach społecznych, tradycjach i religiach, jakie się z ową nagością łączą. Jest to zbiór imponującej ilości faktów i zdjęć z nimi związanych. Nie pojawia się tu jednak subiektywna opinia autora - utwór ten jest czysto obiektywny, a Philip Carr-Gomm jedynie bada, analizuje i zadaje mnóstwo pytań, na które odpowiedzi znajdziemy, czytając "Historię Nagości".

  Dzieło to jest podzielone na sześć głównych rozdziałów : "Odziani w niebo", "Nad brzegiem Jhelum i Jordanu", "Nagi buntownik", "Premier Wielkiej Brytanii nie ma nic do ukrycia", "Śmierć wstydu" oraz "Powrót bohatera". Każdy z nich jest zapoczątkowany cytatem dotyczącym danego tematu. Dla mnie najbardziej interesującym rozdziałem był "Śmierć wstydu" - zagadnienia takie jak ekshibicjonizm pasjonowały mnie od dawna, a rozwinięcie tego terminu i dokładne jego wytłumaczenie za pomocą jawnych przykładów to dla mnie coś wspaniałego. Ponadto autor w rozdziale piątym porusza kwestię ruchu streakerów i ukazuje zalety bycia oglądanym i oglądania nagości. Przedstawia również mocno streszczoną historię nagości w tańcu, teatrze, operze i filmie. 
  Uważam, iż ta książka idealnie sprawdzi się zarówno w roli ciekawostki, jak i materiałów potrzebnych do napisania na przykład pracy magisterskiej. Jej zaletą jest zwięzły, konkretny język. Autor nie bawi się w przeraźliwie długie opisy, stara się nie nudzić swoich czytelników. Mnie nie znudził, aczkolwiek przy tak dużej liczbie faktów na raz momentami czułam potrzebę odłożenia egzemplarza na bok i ułożenia sobie wszystkiego w głowie. "Historia Nagości" to lektura trudna, dająca do myślenia. Polecam, ale nie w ramach odprężenia.

13 komentarzy:

 1. Jako ciekawostka może być interesująca, więc jak na nią trafię, to przeczytam:)
  pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Aż zaczęłam teraz żałować, że jednak nie wzięłam jej do recenzji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię tego typu pozycję.
  Cieszy mnie, że autor podszedł do pisania tej pozycji bardzo poważnie:)
  Z miłą chęcią sięgnę po nią :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi intrygująco, z chęcią przeczytam:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja się jeszcze zastanowię, ale to coś nowego, innego, więc w sumie czemu nie?

  OdpowiedzUsuń
 6. sama nie wiem co mam sądzić o tej książce. Z jednej strony ciekawi mnie, lecz z drugiej strony myślę, że w tym temacie chyba już wiem sporo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Coś czuję, że może mi się spodobać:) Muszę rozpocząć poszukiwania;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wątpię by była to ksiązka dla mnie, dlatego zapewne nie przeczytam ;)

  Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapraszam do zabawy One Lovely Blog Award :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zapraszam do zabawy One Lovely Blog Award ;]

  OdpowiedzUsuń