niedziela, 2 września 2012

Co nowego we wrześniu?

Nadszedł wrzesień, koniec lata, lenistwa i wakacji. Wraz z tym pierwszym miesiącem jesieni, dla wielu z nas czasu na czytanie będzie więcej. Jak co roku, już wkrótce powrócą wieczory spędzone pod kocem, z kubkiem ulubionego napoju, najlepiej gorącego, pupilem na kolanach oraz oczywiście z książką. Po jakie dzieła, gatunki najchętniej sięgacie w tym okresie? Czy może jest Wam to obojętne? 
Wydawnictwa mają dla moli książkowych bardzo interesującą ofertę - miesiąc ten obfituje w różne nowości literackie.
Źródłem wszystkich zawartych poniżej informacji są oficjalne strony wydawnictw. 

 Alan Hollinghurst: ,,Obce dziecko" 
 Wydawnictwo: Muza S.A. 
  Premiera: 19 września 2012 
  Liczba stron: 616
Rzecz dzieje się w latach 1913-2008. Autor po mistrzowsku opisał zmieniający się w ciągu stulecia sposób odczuwania świata, a jednocześnie, na przykładzie dwóch rodzin, Valance'ów i Sawle'ów, pokazał, ze w ludzkiej pamięci zawsze udaje się przechowa coś paradoksalnie niezmiennego. Wizyta Cecila Valance'a i powstały z tej okazji poemat na zawsze zwiąże go z rodziną przyjaciela z Cambridge. Fascynujący świat angielskich wyższych sfer po mistrzowsku opisany w powieści trwa do dziś. I choć posiadłości ziemskie podupadają a nawet zmieniają swoje przeznaczenia to duch dawnego świata jest wciąż żywy i obecny. Powieść Alana Hollonghursta jest wspaniała, język oryginalny i dowcipny a dialogi pełne życia. 

Lisa Scottoline: ,,Spójrz mi w oczy"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 
Premiera: 4 września 2012 
Liczba stron: 488 
A gdyby okazało się, że twoje dziecko należy do kogoś innego?
Pewnego dnia Ellen Gleeson znajduje w skrzynce pocztowej ulotkę „Czy widziałeś to dziecko?”. Początkowo nie zwraca na nią większej uwagi i zamierza ją nawet wyrzucić, ale coś nie daje jej spokoju, zmusza, by spojrzeć na nią jeszcze raz. Widok mrozi jej krew w żyłach. Chłopiec z ulotki wygląda dokładnie tak samo jak jej adoptowany synek, Will.  Rozum podpowiada jej, żeby zignorować całą sprawę, skoro adopcja została przeprowadzona całkowicie legalnie. Ale Ellen jest dziennikarką i nie potrafi przestać myśleć o tym zdjęciu. Musi odkryć prawdę, choć wciąż nie potrafi sobie odpowiedzieć na pytanie, co zrobi, jeśli okaże się, że Will to rzeczywiście uprowadzony chłopiec? Odda go jego biologicznym rodzicom czy spróbuje przy sobie zatrzymać? Ellen podejmuje bolesną decyzję o podjęciu prywatnego śledztwa i krok po kroku zaczyna odkrywać kolejne tropy, które na zawsze powinny pozostać tajemnicą. A kiedy niebezpiecznie zbliża się do prawdy, okazuje się, że stawką może być jej życie – i życie synka, którego tak bardzo kocha… 

Anna Birger: ,,Skrywana przeszłość" 
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera: 6 września 2012
Liczba stron: 328
Są szuflady, które na zawsze powinny pozostać zamknięte… 
Laura po latach spędzonych z dala od rodzinnego domu dostaje telegram. Wieści o tym, że jej babka – niegdyś bliska osoba, z którą była skłócona, nagle i niespodziewanie odchodzi. Za namową swej nowej rodziny wsiada w samolot, by pożegnać przeszłość. Zamknąć rozdział, który od lat nie daje jej spokoju. Na miejscu okazuje się, że otrzymała nieoczekiwany spadek. Nie dom, nie pieniądze, nie rodzinne pamiątki. Tylko plik tajemniczych zeszytów. Okazuje się, że są to zapiski babki, dotyczące czasów wojny. I tak, jadąc w niespodziewaną podróż, pozna tragiczną historię, o której nic nie wie i nigdy nic wiedzieć nie chciała, a która może zmienić jej życie. Czytając, pogrąży się w świat, który nie powinien istnieć. Nigdy! Ani wtedy, ani teraz, ani jutro…


 Chris Culver: ,,Opactwo"
 Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 
 Premiera: 11 września 2012 
 Liczba stron: 368
Łamiący tabu kryminał o detektywie-muzułmaninie, który by dojść do prawdy, nie waha się działać poza prawem.
Ash Rashid jest byłym detektywem wydziału zabójstw, który nie może znieść myśli o poprowadzeniu następnego śledztwa w sprawie morderstwa. Za rok zakończy służbę w policji na dobre. Taki ma przynajmniej plan, do momentu gdy w domku gościnnym jednego z najbogatszych obywateli w mieście zostaje znalezione ciało jego siostrzenicy. Koroner stwierdza, że dziewczyna zmarła z przedawkowania, ale coś w tej sprawie nie gra. Wbrew rozkazom, Ash wszczyna własne śledztwo, by znaleźć mordercę, ale im dłużej szuka, tym bardziej wplątuje się w sprawę, a ta coraz mocniej dotyka jego życia. Jeżeli nie rozwiąże zagadki szybko, siostrzenica może nie być jedynym członkiem rodziny, którego będzie musiał pochować. 

Terry Pratchett: ,,Ostatni bohater"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera: 20 września 2012
Liczba stron: 176
Stał się legendą za życia. Wciąż pamięta wspaniałe dni niezwykłych przygód. Pamięta czasy, gdy bohater nie musiał się martwić o ogrodzenia, prawników i cywilizację. Pamięta też czasy, kiedy ludzie nie krytykowali zabijania smoków. Dzisiaj za to nie zawsze pamięta, gdzie odłożył swoje zęby... I wcale mu się to nie podoba. Teraz więc, ze swym starożytnym mieczem, nową laską i starymi przyjaciółmi - a są to bardzo starzy przyjaciele - Cohen Barbarzyńca wyrusza w ostatnią misję. Zamierza wspiąć się na najwyższą górę Świata Dysku i spotkać swoich bogów. Nie podoba mu się, że pozwalają ludziom starzeć się i umierać.

Sławomir Mrucowski: ,,Strzygonia. Dziedzictwo krwi"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Premiera: 28 września 2012 
Liczba stron: 656
Poznaj krainę, gdzie Mora sieje śmierć a Czerwonooki Starzec wysysa z ludzi życie
Był przybłędą i pośmiewiskiem. Wieczny strach przed bólem i obawa o życie stale mu towarzyszą. Kiedyś to się skończy. Drzemie w nim bowiem niespotykana moc. Ale jeszcze nie dzisiaj. Byle przeżyć do poranka!
Nadejdą czasy, gdy ofiara stanie się drapieżcą…

Oksana Zabużko: ,,Muzeum porzuconych sekretów"
Wydawnictwo: W.A.B.
Data premiery: 5 września 2012
Liczba stron: 704
Silna, niezależna kobieta, niemająca zamiaru jedynie przytakiwać mężczyznom, poddawać się ich woli i rezygnować z prawdziwej miłości. Dwaj równie silni mężczyźni, ale - co ciekawe - empatyczni i gotowi na relacje będące zaprzeczeniem tradycyjnego patriarchatu. Jak potoczą się ich losy? Czy Ukraina ostatniego stulecia skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic?
Zabużko zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni - od wschodu Ukrainy po Galicję, od międzywojnia aż do współczesności. Kijowska dziennikarka Daryna Hoszczynska, pochodzący ze Lwowa antykwariusz Adrian Watamaniuk oraz żołnierz UPA Adrian Ortynski to postacie, które jako główne (choć niejedyne) poprowadzą nas przez zakamarki pamięci narodowej, zbiorowej i indywidualnej, mało tego - podzielonej jeszcze na damską i męską, emocjonalną i faktograficzną. Będą przekonywać, że historię można interpretować wielorako i że nikt nie ma monopolu na prawdę.

Hedda H. Robertsen: ,,Kręci mnie Mads Mikkelsen"
Wydawnictwo: W.A.B.
Data premiery: 29 września 2012
Liczba stron: 176
Alba ma dziewiętnaście lat, pracuje w księgarni w małym norweskim miasteczku. Zauroczona czterdziestokilkuletnim klientem z Kopenhagi, nadaje mu imię Mads Mikkelsen i zaczyna snuć fantazje na jego temat. Specjalnie dla niego ubiera się i perfumuje, w nadziei, że mężczyzna zwróci na nią uwagę. Z czasem fantazje Alby mieszają się z rzeczywistością. Które życie jest bardziej prawdziwe? Mam bzika na punkcie Madsa Mikkelsena to świetnie przyjęty przez krytykę i czytelników debiut młodej norweskiej pisarki. Robertsen jest wnikliwą obserwatorką. W swojej odważnej i pełnej humoru powieści zawarła naładowane emocjami spostrzeżenia i pragnienia kobiety stojącej na progu dorosłości.


Przypadło Wam coś do gustu? ;) 

13 komentarzy:

 1. Mam przeogromną ochotę na "Spójrz mi w oczy". :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam takie wieczory; pełne spokoju, z kubkiem herbaty i dobrą ksiązką... Bardzo zaciekawiło mnie "Kręci mnie Mads Mikkelsen".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również pałam wielką sympatią do takich chwil :)

   Usuń
 3. Na niektóre z nich też czekam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Po "Opactwo" już od dawna chcę sięgnąć, a poza tym "Ostatni bohater" zapowiada się interesująco ;)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. ,,Kręci mnie Mads Mikkelsen" ! :D No, a oprócz tego to ,,Spójrz mi w oczy'' ^^

  OdpowiedzUsuń
 6. Anna Birger "Skrywana przeszłość" - przeczytałabym chętnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. bardzo chciałabym przeczytać Spójrz mi w oczy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wśród zapowiedzi umknęło mi "Spójrz mi w oczy" (ale już dopisuję do listy), ciekawi mnie też "Opactwo" i "Obce dziecko".

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja jeszcze mam miesiąc wakacji :D A ciekawi mnie "Opactwo" :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwsze trzy sama bym bardzo chętnie przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Z niecierpliwością będę czekać na
  'Kręci mnie Mads Mikkelsen' ;)

  OdpowiedzUsuń