sobota, 24 września 2011

Gabrielle Zevin: "Zapomniałam, że cię kocham"


  Wydawnictwo: Initium 2011
  Język oryginału: angielski
  Tytuł oryginału: "Memoirs of a Teenage Amnesiac"
  Przekład: Grażyna Smosna
  Liczba stron: 263


    Czasami bywają momenty w życiu, kiedy chcielibyśmy po prostu nie istnieć. Zapomnieć, zniknąć, zanurzyć się w nicości. Spróbować odkryć siebie na nowo, inaczej. Zmienić przebieg niektórych wydarzeń, zapakować przeszłość w pudełko i wystawić przez okno. 
Czasami jest to nieuniknione, przymusowe.

Naomi to siedemnastolatka, która przez kilka lat stworzyła wokół siebie idealny, kolorowy światek. Ma swojego najlepszego przyjaciela - Willa, chłopaka tenisistę, odpowiednie stosunki z tatą, popularność i szanowanie. Pewnego dnia dziewczyna wszystko to traci, ale... niedosłownie. Traci wszystkie wspomnienia, traci wszystko w głowie. Dlaczego? Przez jeden głupi upadek, jeden przegrany rzut monetą. 
Nie widzę sensu w szczegółowym opisywaniu przebiegu książki. Starałam się napisać trochę zagadkowo, tak jest ciekawiej. Odstawiłam oceny, ponieważ stwierdziłam, iż są za bardzo szkolne, a przy tym nic niewarte. Swoje wrażenia przelewam w słowach, nie w cyferkach (a poza tym nigdy nie lubiłam matematyki). 
No, ale do rzeczy. Jestem świeżo po lekturze "Zapomniałam, że cię kocham" i jestem naprawdę zachwycona. Gabrielle Zevin ma wyjątkowy talent do pisania. Tworzy realny, ale jednak nierzeczywisty świat, niezwykle osobliwe postacie, a przy tym posługuje się płynnym, lekkim językiem. Doskonale rozumie problemy współczesnych nastolatków i świetnie potrafi się wczuć w ich rolę. 
Polecam tę książkę wszystkim tym, którzy chcą na moment oderwać się od własnych zmartwień. Mimo iż "Zapomniałam, że cię kocham" jest powieścią opowiadającą o młodzieży, trafi w gusta nawet najbardziej wymagającego czytelnika. Polecam. 

9 komentarzy:

 1. Jedna z moich ulubionych:))) Czytałam obie książki tej autorki i zdecydowanie się z Tobą zgadzam:) Talent jak nic:) Ciekawe kiedy kolejnych możemy się spodziewać:)

  OdpowiedzUsuń
 2. O, cieszę się, że tutaj trafiłam, bo właśnie niedawno "Zapomniałam, że Cię kocham" wylądowała na mojej półce i nie do końca byłam przekonana o słuszności wyboru :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym przeczytać tę ksiązkę. Mam już tej autorki inną pozycje zatytułowaną ,,Gdzie indziej'' i przypadła mi ona do gustu, więc myślę, że "Zapomniałam, że cię kocham" spełniła by również moje oczekiwania.

  OdpowiedzUsuń
 4. To ja poszukam czegoś tej autorki, bo szczerze mówiąc za dużo to o niej nie słyszałam :) A mam ochotę na lekką książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przesyłka z tą książką dojdzie do mnie na dniach, także mam nadzieję że jak najszybciej będę mogła zatopić się w lekturze ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam już "Gdzie indziej" i podobało mi się. Książka miała swój urok. Jeśli chodzi o tę pozycję, to przeczytam jak tylko będę miała okazję. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książkę mam w planie przeczytać.. kiedyś :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie miałam jej w planach, jednak strasnie mnie zachęciłaś i raczej przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja wczoraj kupiłam i teraz szukałam recenzji książki. Widocznie warto ją przeczytać :p

  OdpowiedzUsuń