czwartek, 5 maja 2011

Darren Shan : "Cyrk Odmieńców"  Wydawnictwo : Wilga 2010
   Tytuł oryginału : "Cirque Du Freak"
   Język oryginału : angielski
   Przekład : Janusz Ochab
   Liczba stron : 209
   1 tom sagi Darren Shan
   Ocena wciągnięcia : 6
   Ocena ogólna : 5

      Jak duża jest cena przyjaźni? Czy poświęcilibyście się dla najlepszego przyjaciela, ryzykując przy tym życiem? Czy pragnienia wygrywają ze strachem? Czy zakazane owoce kuszą bardziej niż te dozwolone? 
     Darren Shan to zwyczajny nastolatek - dobrze grający w piłkę, interesujący się pająkami i lekturą komiksów. Pewnego dnia razem z przyjacielem, Stevem, zdobywa bilety na Cyrk Odmieńców - nielegalne przedstawienie polegające na prezentowaniu różnego rodzaju dziwaków, ludzi z nienaturalnymi talentami. Mimo iż pomysł ten spotyka się z ogólną dezaprobatą, chłopcy decydują się wyjść do Cyrku Odmieńców. Kto by pomyślał, że ten wieczór (ponieważ przedstawienie to jest zabronione, musi odbywać się późną porą) zburzy dotychczasową rutynę, przeciętne życie i umiarkowane szczęście? Od tej chwili wszystko się zmieni.. 
       Podczas cyrku Steve rozpoznaje w jednym z odmieńców starego wampira i postanawia udać się do niego po przedstawieniu. Zakazuje Darrenowi pójścia wraz z nim, jednak ten - niepowstrzymany strachem, niereagujący na prośby i groźby kolegi - idzie za nim. Późniejsze wydarzenia powodują, iż Darren Shan musi wybrać - życie kolegi albo... swoje własne.

       Po literaturę młodzieżową sięgam sporadycznie, chociaż jeszcze kilka lat temu namiętnie się w niej zaczytywałam. Nie zamierzam tego zmieniać, nawet po przeczytaniu książki tak dobrej, jak "Cyrk Odmieńców". 
        Autor tworzy interesujący misz - masz : w książce znajdziemy  elementy horroru, nieco fantastyki, nie zapomina też o zwyczajnym życiu nastolatka, przy czym książka robi wrażenie bardziej rzeczywistej. Dodając do tego lekki, przyjemny język, szybko rozwijającą się fabułę i odpowiednio rozwinięte wątki, wychodzi naprawdę dobra powieść. "Cyrk Odmieńców" jest bardzo wciągającą lekturą, a przy zaledwie dwustu stronach i wygodnej dla oka czcionce czyta się błyskawicznie.
        W książce ukazany jest kolejny portret wampirów - w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Powieść nie jest nimi przepełniona do przesytu - na początek (pierwszy tom) delikatnie, bo natrafiamy tylko na jednego przedstawiciela tej nadludzkiej rasy. "Cyrk Odmieńców" nie ma zakończenia, ostatnie zdanie oznajmia nam, iż ciąg dalszy nastąpi. I chociaż taka końcówka jest kiczowata, wzbudza w czytelniku ciekawość i chęć czytania kolejnej części. Uważam, że wydawnictwo mogłoby stworzyć z tych trzech części całość, to jednak nie zależy ode mnie. 
            Myślę, że "Cyrk Odmieńców", czyli powieść rozpoczynająca sagę Darrena Shana, zdobędzie sympatię wielu czytelników, nawet tych wybrednych. Nie jest to co prawda literatura najwyższych lotów, ale jako rozluźniająca przygoda na wieczór sprawdzi się idealnie - relaksuje, porywa, rozbawia,  a przy tym jest lekka i przyjemna. Wielka szkoda, że w Polsce wydano dotychczas tylko trzy części z serii - mam ogromną nadzieję, że wkrótce będziemy mogli sięgnąć po kolejne! 
 

11 komentarzy:

 1. Jakiś czas temu wygrałem trzy ksiażki z tej serii, przeczytałem jedną, o reszcie zapomniałem, dziękuję że mi o niej przypomniałaś...

  OdpowiedzUsuń
 2. A to przypadkiem nie na podstawie tej książki powstał Asystent Wampira? Bo jeśli tak to ja spasuje. Film mnie zanudził na śmierć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję się zachęcona :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pisanyinaczej - nie ma sprawy ;) Mam nadzieję, że będą jakieś recenzje ;)

  Bujaczek - tak tak, na podstawie tej. Zapomniałam wspomnieć o tym w recenzji.

  BookEater - :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałam film i nawet nie wiedziałam, że jest książka. Muszę ich poszukać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że mogę spróbować - za filmem też się rozejrzę ;)
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam o tej książce jakiś czas temu, ale zupełnie wypadła mi ona z głowy:) Muszę ponownie się za nią rozejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę przeczytać i mam już w planach. obejrzałam wcześniej film i był fantastyczny, więc podejrzewam, że książka jest jeszcze lepsza.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba źle postąpię ale najpierw w takim razie oborzę film. Wiem, ze tak sie nie powinno robić, ale jak mi sie nie spodoba to przynajmniej nie zmarnuje pieniędzy na książkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Raczej nie przeczytam, chociaż kto wie?... :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiem czy jest to książka odpowiednia dla mnie. Ponieważ nie mam ostatnio zbyt dużo czasu na czytanie (a książek mnóstwo) wolę nie ryzykować i w razie czego nie stracić czasu.

  OdpowiedzUsuń